Choose Language:

+44(0)115 932 2403

Historia firmy Baltex

Our History, Over 180 Years of Experience

HISTORIA FIRMY BALTEX

Długoletnia firma z ponad 187-letnim doświadczeniem

 

Historia firmy Baltex

Firma Baltex została założona w 1831 roku przez dwóch braci Williama i Francisa Balla w Ilkeston, Derbyshire w Wielkiej Brytanii. Opracowali oni nowe dzianiny i zarejestrowali patenty, dzięki czemu zdobyli Złoty Medal za innowację na Wielkiej Wystawie (the Great Exhibition) w 1851 roku.

 

Profesor Aaron Reisfeld, w swojej książce „The History of Warp Knit Arts” stwierdził, że Baltex jest najstarszą istniejącą firmą zajmującą się produkcją dzianin osnowowych na świecie.

 

Baltex wciąż kontynuuje innowacyjne podejście do procesu produkcji. Rozwinęliśmy umiejętności używane do wytwarzania czystych dzianin jedwabnych, aby przetwarzać niektóre z najbardziej technicznych włókien na świecie.

 

Baltex, pierwotnie znany jako W. Ball & Son, ma bogatą historię innowacji i jakości, która jest widoczna w jakości produktów, które produkujemy.

 

Nasza historia i rozwój

1805 r. – Dzianiny produkowane są w Burr Lane, Ilkeston. Jest to część niezwykle ważnego przemysłu włókienniczego w Midlands w owym czasie.

 

1820 r. - Firma zostaje założona przez Williama, Thomasa i Johna Balla. Postanowili oni zbudować innowacyjną i ambitną markę, którą znamy dzisiaj. Każdy z założycieli miał bogatą wiedzę w dziedzinie wytwarzania tekstyliów, która przełożyła się na wysokiej jakości materiały, które produkowali - głównie szale, siatki i koronki.

 

1831 r. – Pojawiają się pierwsze wzmianki o W. Ball & Son.

 

1843 r. - Powstaje główna fabryka. Ten czterokondygnacyjny budynek jest pierwszą dużą fabryką zbudowaną w Ilkeston.

 

1851 r. - Wielka wystawa w 1851 r. - Firma zdobyła Złoty Medal na światowej sławy wystawie poświęconej przemysłowi i kulturze, która odbyła się w Crystal Palace. Dzianiny Baltex zostały nagrodzone za ich doskonałe i użyteczne cechy, zaraz obok takich wynalazków jak prekursor faksu czy pierwsza na świecie maszyna do głosowania.

 

Lata 50-te XIX w. - Dalsza rozbudowa fabryki.

 

Pierwsze lata XX w. – Baltex jako producent wiązany jest z takimi materiałami jak: koronki Milanese, locknit, fantazyjne trykoty i dzianiny używane do produkcji rękawiczek.

 

Lata 1914-18 – Firmie udaje się przezwyciężyć szok gospodarczy wywołany I wojną światową, wydobywając węgiel w czasie kryzysu energetycznego.

 

1954 r. - W. Ball & Son Ltd. zostaje zarejestrowana w Derbyshire jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

 

1960 r. - Firma produkuje pierwsze dzianiny typu Nomex i tekstylia techniczne.

 

1991 r. – Baltex wystawia się na pokazie tekstyliów technicznych.

 

1998 r. - Przejęcie Wallis Hulse & Co.

 

2001 r. - Budowa nowej fabryki w Burr Lane.

 

2006 r. - Rozpoczęcie produkcji w Polsce.

 

2008 r. - Przejęcie TTF Ltd. - firmy wykończeniowa w Nottingham.

 

2008 r. - Założenie polskiej firmy – Baltex Gedeon.

 

2010 r. - Baltex zdobywa nagrodę za innowacyjność na Światowej Konferencji Instytutu Włókiennictwa.

 

2013 r. - Firma wprowadza na rynek dzianiny dystansowe typu 4XD.

 

2017 r. - Baltex wprowadza na rynek dzianinę odporną na przecięcie SARK, zaprojektowaną z myślą o pracownikach ochrony, wojska i policji, dającą jednocześnie wygodę w noszeniu.

 

2018 r. - Baltex dokonuje inwestycji o wartości 600.000 GBP w zakładzie farbiarskim i wykończeniowym BDF w Basford, Nottingham i jest akredytowany zgodnie z normą ISO 9000: 2015.

Partners & Accreditations

© 2020 Baltex