Na co dzień zapominamy o tym, że łóżko, w którym śpimy, jest siedliskiem dla wielu nieproszonych gości. Duża wilgotność i ciepło to idealne warunki do bytowania roztoczy. Jeśli rzadko zmienia się pościel i zapomina o wietrzeniu, to można liczyć się z tym, że wspomnianych pajęczaków mogą tam być nawet miliony!
Czy da się usunąć roztocza z sypialni?
Niestety, zła wiadomość jest taka, że nie da się całkowicie wyeliminować z sypialni wspomnianych wcześniej roztoczy, bakterii czy grzybów. Można jednak ograniczyć ich ilość poprzez stosowanie rad zebranych w poniższym artykule. Jest to wskazane m. in. z powodów zdrowotnych. Jeśli wśród domowników są osoby cierpiące na schorzenia dermatologiczne, astmę o podłożu alergologicznym czy uczulenia, opisane wskazówki powinny być stosowane jak najczęściej.
Obowiązkowe, regularne wietrzenie!
Raz w tygodniu warto zaleca się usunięcie z materaca pościeli i ochraniacza po to, żeby go dokładnie wywietrzyć. Czynność najlepiej jest poprzedzić dokładnym odkurzaniem, dzięki czemu usunie się z powierzchni większość pasożytów. W okresie zimowym warto wykorzystać do tego minusowe temperatury, które są zabójcze dla roztoczy. Choć utarło się, że do wietrzenia pościeli czy kołder wskazane jest słońce, jest to mit. Ciepło to idealne warunki dla pasożytów, dlatego wystawianie bielizny pościelowej na słońce nie przyniesie zamierzonych rezultatów.
Pranie w wysokich temperaturach
Do rutyny związanej z dbaniem o zdrowe warunki do snu, powinno należeć także regularne zmienianie pościeli. Złuszczony naskórek, pot czy włosy obecne na prześcieradłach czy poduszkach to idealne warunki dla pasożytów. Wiele rodzin ma także zwyczaj spania z psami lub kotami. Choć niewątpliwie jest to miłe, warto pamiętać o tym, że milusińscy również zostawiają kłębki swojej sierści czy bakterii. Te ostatnie mogą być groźne np. dla małych dzieci, które nie posiadają jeszcze sprawnego układu odpornościowego. Aby zapewnić sobie spokojny sen, warto wprowadzić nawyk zmiany pościeli raz w tygodniu. Można wyznaczyć sobie na to konkretny dzień np. sobotę czy poniedziałek, co ułatwi wprowadzenie tego zwyczaju.
Warto pomyśleć o ochraniaczu
Jeśli chce się zapewnić właściwą higienę w sypialni, dobrym pomysłem jest zakup ochraniacza na łóżko. Ten wydatek nie wydrenuje naszego portfela, bo ceny za taki produkt zaczynają się już od około stu złotych, jednak korzystanie z niego może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim, pokrowiec stanowi barierę ochronną, która uniemożliwi pobrudzenie, co jest częstym wypadkiem, zwłaszcza jeśli w łóżku często przebywają małe dzieci. Warto wybrać model antyalergiczny, który dzięki specjalnej powłoce ograniczy dobre warunki do bytowania roztoczy.
Kilka prostych kroków wystarczy, żeby móc oddychać w sypialni pełną piersią! Wymienione wskazówki są najlepszą profilaktyką antyalergiczną, której zastosowanie pomoże w zapewnieniu sobie dobrych warunków do zdrowego snu.